Free CSS Navigation Menu Designs 1 at exploding-boy.com
H İ Z M E T L E R İ M İ Z Free Menu Designs - e-lusion.com
DAHA ÇOK SAĞLIKLI BİR HAYATA............................... Tel:+90(462)7217887....

     DİŞ HEKİMİNDEN KORKUYOR MUSUNUZ?
Tekonoljideki gelişmeler , gün be gün artık diş hekimlerinin korkularak gidilen yerler yerine keyifle gidilen yerlere dönüşmelerini sağlamaktadır.

             

 Birçok insan için  dişhekimine gitmek çok çekindikleri hatta korktukları bir durumdur. Bunun en önemli  nedeni ülkemizde  henüz  koruyucu  diş hekimliği   gelişmediği  için,çocukluk döneminden  başlayan bir rutin kontrol ,teşhis  ve  tedavi sisteminin  olmaması  sonucu  sorunlar daha  çok biz  hekimlere  büyümüş  ve  ağrı aşamasına  gelmiş  şekliyle  ulaşmaktadır.Bununla  birlikte  düzenli ve doğru bir  ağız  hijyen  ve  bakımının olmaması   tüm bu  sorunların oluşmasını kaçınılmaz kılmaktadır.O aşamada  da  uyguladığımız  tedaviler  ya  çekim  ya da  kanal tedavisi  gibi  komplike  tedaviler  olacağı  için çocukluk  döneminde  bilinçaltına  diş hekiminin zor  bir  yer  olduğu  yerleşmiş olur.Özellikle geçmişte  tüm bu  tedaviler  sırasında  birtakım yaşanmış  kötü  tecrübelerde  (ağrı gibi)  yetişkinlik çağında  geçmişten gelen korku  nedeniyle  ağız ve  diş  sağlığımızı  ihmal  etmemize  neden olmaktadır. Dünün çocukları ve bugünün  ebeveyneleri  olan  anne  babalardan  sanki otomatik olarak  çocuklara  bu  korku  geçmektedir.Anne  babalar  korktukları için kendileri düzenli olarak diş hekimine   gitmedikleri  gibi ,çocuklarını da  erken zamanda  diş hekimine getirmemektedirler.Dr . bey  dişim çok  ağrıyor  bir  haftadır  çekiyorum  ama  korkumdan  dolayı  gelemedim artık dayanamıyorum ne  olur  kurtarın  beni  diye  kliniğime  gelen hastalarımın  sayısını unuttum.Tedavi bittiğinde de  bunca  ağrıyı  ben neden çekmişim,boşuna  korkmuşum hiçbirşey duymadım diyen okadar çok hastayla  karşılaştım ki.

İğne korkusu;

Çoğunlukla da bu endişenin temelinde iğneye ve acıya karşı duyulan korku vardır. Fakat ağrısız  bir  tedavinin ilk şartı iyi  bir  anestezidir.(uyuşukluktur)

 Evet  bugünün diş hekimliğinde  teknoloji okadar ilerledi ki  hem iğne  yaparken  hem de  tedavi sırasında  ağrı  sorunu  ortadan   kalkmış durumdadır.Konforlu  enjeksiyon sisteminde  kullandığımız aşağıdaki  cihaz  iğne  yapma  sırasındaki  ağrı  hissini  gönderdiği  titreşim sinyalini sinirin etrafını saran  miyelinli alfa  ve  beta  lifleri üzerinden  hızlıca  beynin   korteksine  göndererek ağrı kapısını kapamaktadır.Böylece iğneyi batırma  sırasında  oluşacak acı   daha  yavaş olan  c  lifleriyle  beyne  iletildiğinde  ağrı  kapısı  kapalı  olduğu  için  ağrı  hissi  oluşmamaktadır. Böylece hem hastanın hem de  diş hekiminin psikoljik olarak kendilerini  daha rahat  hissetmelerini sağlayan  ağrısız bir  anastezi(uyuşukluk)elde  edilir.  Sonraki  tedavi  aşamaları  zaten bölge  uyuşuk olduğu için  duyulmayacaktır.

Gelişen teknoloji hastaların ağrı duymaması için bir çok alternatif sunmaktadır.

Ağrısız, iğnesiz ve anestezisiz tedavi lazerin en büyük avantajlarından biri olarak gösterilmektedir.Laser  bazı özel  durumlarda  anesteziye  gerek  kalmadan  tedavi imkanı  sağlarken bazen de diş çekimi  ve  ameliyat  sonrasında  ortaya  çıkacak  ağrıların giderilmesinde  (biostumulasyon) yaygın bir şekilde  kullanılmaktadır.

Tüm bu gelişmeler , gün be gün artık diş hekimlerinin korkularak gidilen yerler yerine  keyifle  gidilen yerlere  dönüşmelerini sağlamaktadır.

Tarih : 2011-08-26 00:17:24
Site İçeriğinde Bulunan Bilgiler, Bilgilendirmek İçindir. Bu Bilgilendirme,
Kesinlikle Hekimin Hastasını Tıbbi Amaçla Muayene Etmesi veya Tanı Koyması Yerine Geçmez.